Porażenie nerwu twarzowego ćwiczenia

Początki pracy z porażonym nerwem twarzowym dla Pacjenta nie są zbyt optymistyczne. Widoczny deficyt mimiki, symetrii twarzy niekorzystnie wpływa na samopoczucie Pacjenta i na jego psychikę. Często brak jakiegokolwiek ruchu po stronie porażonej nie zachęca Pacjenta do podjęcia jakiejkolwiek pracy, niemniej jednak szybkie uruchomienie aktywności mięśni jest kluczem do sukcesu. Każde porażenie musi być prowadzone pod nadzorem specjalisty. Osteolife oferuje Swoim Pacjentom profesjonalne zajęcia z terapeutą, naukę ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu oraz kinesiotaping.

Poniższe ćwiczenia mogą być dla Państwa podpowiedzią jak można ćwiczyć w domu. Sednem jednak pracy z tego typu problemem jest indywidualna praca z Pacjentem. Zajęcia z terapeutą polegają na manualnej mobilizacji mięśni i układu nerwowego, masażu mięśni i pobudzaniu ich do pracy. Kinesiotaping natomiast zapobiega rozciąganiu mięśni i powłok skórnych, co wspomaga w dużym stopniu terapię.

 

Ćwiczenia dla Pacjenta do domu

Etap I

Siądź wygodnie przed lustrem. Jeżeli nie możesz wykonać czynnego ruchu pomóż sobie palcem. Cały czas myśl – skup się na tym co robisz. Reedukacja mięśni twarzy i połączeń nerwowych ma kluczowe znaczenie.

Uwaga! Proszę kliknąć na miniaturkę zdjęcia, na ekranie pojawi się duże zdjęcie wraz z instrukcją ćwiczenia.

 

Etap drugi

Drugi etap ćwiczeń to utrzymanie „nowej” pozycji. Pomóż sobie palcem np. zamknąć oko-to jest Twoja nowa pozycja i postaraj się utrzymać tę nową pozycję, czyli utrzymać zamknięte oko.

Zrób w ten sposób wszystkie ćwiczenia z punktu pierwszego.

 

Etap trzeci

Ćwiczenia czynne – czyli takie które możesz wykonać samodzielnie (bez pomocy palców).

Jeżeli przed lustrem ciężko Ci wykonać ćwiczenia czynne spróbuj w pozycji leżącej (będzie łatwiej gdy pominiemy siłę grawitacji). Na tym etapie, przy ćwiczeniach przed lustrem zwracaj dużą uwagę na symetrię twarzy w jakości wykonywanego ćwiczenia i w zakresie ruchu. Niech strona zdrowa będzie wzorem dla strony porażonej.

 

Etap czwarty – ćwiczenia czynne z oporem

 

W ten sposób z oporem możesz wykonać każde powyższe ćwiczenie. Wszelkie prawa do rozpowszechniania, kopiowania i udostępniania zastrzeżone.